OneDrive dla firm

Nowości w OneDrive dla Firm

Microsoft wziął pod uwagę prośby i sugestie swoich klientów i w ostatnim czasie wprowadził wiele nowych funkcji oraz zmodyfikował te już istniejące w usłudze OneDrive dla Firm. Cieszyć może, że produkt znów ewoluuje po dość długim (ponad 2-miesięcznym) okresie „stagnacji”.

Nowy interfejs

Dla jednych nowy, dla niektórych już znany, bo przypominający ten z OneDrive’a dla użytkowników indywidualnych. Poprzedni interfejs był bardzo archaiczny i aż krzyczał o zmianę. Nowy jest nie tylko przyjemniejszy dla oka, ale też znacznie prostszy w obsłudze (m.in. górny pasek z przyciskami akcji, łatwe zaznaczanie elementów, przyciski przenoszenia i kopiowania oraz wiele innych). Jednak dla mnie najważniejsza jest możliwość szybkiego przełączania widoków. Do dyspozycji mamy, jak na razie dwa.

Widok listy

od-1

i widok miniatur

od-2

Kontrola udostępniania dokumentów

Jedną z ważniejszych zalet OneDrive dla Firm jest możliwość udostępniania dokumentów osobom spoza firmy, również takim, które nie korzystają z tej usługi. Dla użytkowników jest to duże ułatwienie w ich codziennej pracy, ale z punktu widzenia administratora może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Dotychczas administrator mógł zablokować możliwość udostępniania dokumentów osobom spoza firmy tylko i wyłącznie dla całej swojej organizacji. Więc udostępniać na zewnątrz mogli wszyscy albo nikt. Aktualnie administrator będzie mógł wyłączyć możliwość udostępniania osobom z zewnątrz dla wybranych użytkowników. Domyślnie funkcja ta jest włączona u wszystkich.

Dodatkową formą zabezpieczenia jest zablokowanie udostępniania dokumentów osobom (adresom email) w określonych domenach. Administrator może wpisać na „czarną listę” np. domeny firm konkurencyjnych i w ten sposób zablokować udostępnianie im firmowych dokumentów.

Jeśli polityka bezpieczeństwa w Twojej firmie wymaga rejestrowania udostępniania danych osobom z zewnątrz, możesz skorzystać z funkcji śledzenia takich działań. Możesz uruchomić taką funkcję odpowiednią komendą PowerShell dla wybranej witryny zespołu lub witryn osobistych (czyli OneDrive dla Firm). Efektem będzie utworzenie specjalnej skrzynki mailowej, do której będą przesyłane w formie kopii wszystkie wiadomości z zaproszeniami udostępnienia osobom z zewnątrz (adres skrzynki dołączany jest w formie „Ukryte do wiadomości”).

Więcej dobrych wiadomości

Microsoft ogłosił również, że maksymalna wielkość pliku w OneDrive dla Firm oraz w bibliotekach SharePoint Online to już nie 2GB, ale 10GB. Dodatkowo każdy użytkownik będzie miał na swoim dysku OneDrive nieograniczoną ilość miejsca. Chociaż nie sądzę, aby dotychczasowy limit 1TB był dla kogokolwiek problemem. Jednak zawsze im mniej ograniczeń, tym lepiej. A to jeszcze nie koniec nowości, ale o kolejnych – w następnym poście.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz