nowości w outlooku

Nowości w Outlooku w przeglądarce w Office 365

We wtorek 4 sierpnia Microsoft wprowadził kilka nowości do aplikacji Outlook w przeglądarce (do niedawna nazywanej Outlook Web App) dla użytkowników Office 365. Nie wszystkie jeszcze działają idealnie, ale niewątpliwie są przydatne i mogą znacznie ułatwić pracę. Dodatkowo zasypują „funkcjonalną przepaść” pomiędzy desktopową a przeglądarkową wersją Outlooka. Opisane poniżej nowości są aktualnie dostępne dla użytkowników w organizacjach, które uruchomiły opcję natychmiastowego udostępniania aktualizacji Office 365. Pozostali otrzymają je w pierwszym tygodniu września. Aktualizacja zostanie wprowadzona we wszystkich planach Office 365 (komercyjnych, akademickich i dla organizacji publicznych), które zawierają w sobie usługę Exchange Online.

o365-n1

Nowy pasek narzędzi i ulepszony interfejs

W nowym Outlooku webowym, zarówno w Poczcie, jak i Kalendarzu, Kontaktach oraz Liście zadań u góry okna pojawił się pasek z narzędziami ułatwiający nawigację i zarządzanie zawartością.

o365-n2

Kolejnym ułatwieniem są przyciski akcji, które wyświetlają się po najechaniu kursorem na element z listy. W przypadku wiadomości: „Usuń”, „Oznacz jako nieprzeczytane”, „Oflaguj”, „Zachowaj tę wiadomość u góry folderu” (pinezka); na liście zadań: „Usuń”, „Oznacz jako ukończone”, „Oflaguj”.

o365-n3

Wiele przycisków zostało też powiększonych lub bardziej uwidocznionych. Okna tworzenia nowej wiadomości i nowego spotkania w Kalendarzu są teraz bardziej czytelne – również posiadają górny pasek narzędzi. Dodatkowo, umawiając nowe spotkanie, można dodać przypomnienie email (już nie tylko standardowy alert, jak dotychczas).

Nowości w outlooku. Nowe narzędzia poczty

Do Outlooka w przeglądarce zostało dodanych sporo nowych narzędzi, a oto kilka najważniejszych:

Pinezka

Każdą wiadomość w swojej skrzynce mailowej możesz teraz „przypiąć pinezką” (w polskiej wersji ta funkcja nosi długą nazwę „Zachowaj tę wiadomość u góry folderu”), aby oddzielić ważne dla nas wiadomości od pozostałych i nie zagubić tych najbardziej istotnych w morzu codziennie otrzymywanych wiadomości. Po kliknięciu pinezki na wybranej wiadomości, jest ona przenoszona na górę skrzynki odbiorczej i wyróżniania żółtym kolorem. W folderze odebranych wiadomości jest też tworzona osobna sekcja o nazwie „Przypięte”.

o365-n4

Wyczyść

Funkcja „czyszczenia” skrzynki email to zestaw narzędzi do zarządzania wiadomościami od konkretnego nadawcy. Świetnie nadaje się do porządkowania korespondencji seryjnej, np. newsletterów. Daje możliwość usunięcia wszystkich (bieżących i/lub przyszłych) maili od danej osoby, usuwania wiadomości starszych niż 10 dni oraz usuwania wszystkich oprócz ostatniej.

o365-n5

Archiwizuj

Dzięki funkcji archiwizacji możesz jednym kliknięciem przenieść wiadomość ze skrzynki odbiorczej do wybranego folderu.


Cofnij

Funkcja znana z innych programów i bardzo przydatna. Oznacza oczywiście cofnięcie ostatniej wykonanej akcji. Jak na razie – tylko ostatniej. Skrót klawiszy Ctrl+Z również działa w tym przypadku.


Ulepszony widok wyświetlania listy bez okienka podglądu wiadomości

Jeśli ktoś woli widok skrzynki mailowej bez okna podglądu wybranej wiadomości, teraz w linijce wiadomości zobaczy nie tylko nadawcę i temat, ale także początek treści. Będzie można rozwinąć wybraną konwersację, żeby zobaczyć starsze wiadomości oraz wykonywać akcje zbiorczo dla zaznaczonych maili.

o365-n6

W dodatku po kliknięciu na wybraną wiadomość w takim widoku poczty, zostanie ona wyświetlona w tym samym oknie, zamiast dodatkowych wyskakujących okienek. Na górnym pasku narzędzi pojawią się wtedy przyciski nawigacji: przejście do następnej lub poprzedniej wiadomości oraz powrót do listy.


Tworzenie atrakcyjniej wyglądających wiadomości

Teraz w webowej wersji Outlooka możemy nie tylko wstawić obraz w treści wiadomości, ale też go odpowiednio dostosować. Możemy zmienić rozmiar obrazu, obrócić go oraz dodać obramowanie i efekt cienia. Zapewne ilość funkcji z czasem się zwiększy.

o365-n7

Możemy też skorzystać z dużego zasobu emotikonów, które często pozwalają szybciej i lepiej wyrazić swoje myśli.

o365-n8

Łatwiejsze dodawanie odbiorców

Tworząc wiadomości email, gdy umieścisz kursor w pasku adresata (Do, DW, UDW), pokaże się lista sugerowanych kontaktów i grup dystrybucyjnych, do których piszesz najczęściej, czyli tzw. ulubionych. Jeśli zaczniesz wpisywać nazwę, lista sugerowanych odbiorców będzie się dynamicznie zmieniać, aby dopasować się do twojego wyszukiwania. Z biegiem czasu lista będzie modyfikowana, dopasowując się do tego, z kim najczęściej korespondujesz.

o365-n9

Nowe funkcje zarządzania kalendarzem

Aktualna pogoda

W Kalendarzu Outlook w przeglądarce będzie pokazana pogoda na kolejne 5 dni, co ułatwi planowanie. U mnie ta funkcja nie jest jeszcze aktywna (mam ją za to uruchomioną w Outlooku desktopowym), ale zapewne z czasem się pojawi.

o365-n10

Znaczki

Oprócz kolorystycznego rozróżnienia wyświetlanych kalendarzy, możemy dodawać znaczki do poszczególnych zdarzeń, które pomogą szybko zidentyfikować typ spotkania. Możesz np. dodać nóż i widelec do zaplanowanego lunchu biznesowego lub samochód w przypadku wyjazdu służbowego. Taki znaczek pojawi się w prawym dolnym rogu zdarzenia w kalendarzu.

o365-n11

Przypomnienie mailem

Do każdego zdarzenia w Kalendarzu możesz dodać przypomnienie email (oprócz tradycyjnego alertu). Możesz sprecyzować listę odbiorców takiego przypomnienia, dodać swoją wiadomość oraz ustalić, kiedy taki email ma zostać wysłany.


Kalendarze Urodzin i Świąt

Jakkolwiek Kalendarz Urodzin (który musimy oczywiście samemu wypełnić) wydaje się mieć znikome zastosowanie biznesowe, to Kalendarz Świąt jest bardzo pomocnym narzędziem. Przy dodawaniu takiego kalendarza wybieramy kraj, zatwierdzamy i mamy już automatycznie wygenerowany kalendarz ze wszystkimi dniami ustawowo wolnymi od pracy. Możemy wybrać kilka krajów, ale kalendarze dla każdego z nich zapisywane są osobno. Funkcja wymaga jeszcze dopracowania, ponieważ polskie święta wyświetlają się u mnie po angielsku, a niemieckie – po polsku (za to w chińskim – pół na pół). Domyślam się, że w oficjalnej wersji aktualizacji, bez względu na wybór kraju, święta będą się wyświetlać w języku wybranym przez użytkownika.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz